Branżowe Diamenty Forbesa 2011

Diamenty Forbesa to grupa firma, które spełniły kryteria ustalone przez firmę Dun & Bradstreet Polska. Lista diamentów publikowana jest od 2009 roku. Jak podają twórcy Diamentów Forbesa 2011 na swojej stronie www Dun & Bradstreet Polska zgromadziła dane o podmiotach, które złożyły w terminie raporty do KRS w 2010 roku.

Na tej podstawie powstała baza firm, którym Wywiadownia przyznała pozytywny rating wiarygodności:
  • są one rentowne (na podstawie wskaźnika EBIT oraz ROA),
  • mają wysoką płynność bieżącą, nie zalegają z płatnościami,
  • wykazują się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów  własnych w latach 2007–2009.
Wyeliminowano przedsiębiorstwa finansowe, ze względu na różnice dotyczące kategorii bilansowych, występujące między nimi a firmami produkcyjnymi czy handlowymi, oraz instytucje sektora budżetowego.

Na listę Diamentów trafiły firmy najszybciej zwiększające swoją wartość. Wartość firmy została obliczona na podstawie tzw. metody szwajcarskiej, łączącej metodę majątkową i dochodową. Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i know-how. Wycena na podstawie zysków nie uwzględnia np. wrażliwości na zmiany sezonowe (Firmy rozwijające się, inwestujące mogą mieć niskie zyski). Połączenie metod usuwa te ułomności.

Wartość firm W jest średnią ważoną wartości ich majątku (Wm) i wartości dochodowej (Wd), W = (Wm + 2Wd)/3.

Majątek wyceniono na podstawie średniej arytmetycznej wartości likwidacyjnej i wartości księgowej netto, która kwotowo odpowiada kapitałowi własnemu pomniejszonemu o wartości niematerialne i prawne. Wartość dochodowa to średnia zysków lat 2007–2009. Wzrost wartości wyznacza średnia ważona: wzrost z lat 2008–2009 ma dwa razy większe znaczenie niż z lat 2007–2008.

Na liście Diamentów Forbesa znalazło się sporo podmiotów z branży stolarki budowlanej. Firmy zostały podzielone wg.  przedziałów wartości przedsiębiorstw. Ich kolejność jest przypadkowa. 

Firmy powyżej 250 mln PLN 

DRUTEX S.A. Bytów, PORTA KMI POLAND SP. Z O.O. Bolszewo, VEKA POLSKA SP. Z O.O. Skierniewice, MOSTOSTALWARSZAWA S.A. Warszawa, POLIMEX-MOSTOSTAL S.A. Warszawa.

Firmy od 50 do 250 mln PLN

MERCOR S.A. Gdańsk, BRÜGMANN S.A.  Włocławek, DRE SP. Z O.O. Elbląg, METALPLAST-STOLARKA SP. Z O.O. Goleszów,EJOT POLSKA SP. Z O.O. SPÓŁKA KOMANDYTOWA Ciasna, FABRYKA OBRABIAREK RAFAMET S.A. Kuźnia Raciborska,TIKKURILA POLSKA S.A. Dębica, JUAN J. SZAŁAŃSKI, A. WOŹNIAK SPÓŁKA JAWNA Warszawa, SONAROL SPÓŁKA JAWNA NAJDA Jedwabne, DREWBET GRZYB KOTYNIA ROGACZEWSKI SP. J. Kłobuck, POZBUD T&R S.A. Luboń, MOSTOSTAL PŁOCKS.A. Płock, TEKNOS SP. Z O.O. Warszawa.

Firmy od 5 do 50 mln PLN

Bracia BERTRAND Sp.J. Luzino, CRYSTAL SP. Z O.O.  Toruń, SELLMET SP. Z O.O. Toruń, PRZEDSIĘBIORSTWO REMONTOWO-BUDOWLANE AGAD SP. Z O.O. Toruń, INS-BUD ZARĘBSKI I WAŚKIEWICZ SPÓŁKA JAWNA Nidzica, BOB ROLLO SP. Z O.O. Rumia NORWOOD SP. Z O.O. Łęgowo, STOLPLAST SP. Z O.O. Szalejów Górny, DOMINO SPÓŁKA JAWNA EUGENIUSZ ŚWISZCZ ZOFIA ŚWISZCZ Dzierżoniów, AMBERLINE SP. Z O.O. Kołobrzeg, WALA SP. Z O.O. Wilkowice, D&DSP. Z O.O. Bielsko Biała, FABRYKA NARZĘDZI GLOB SP. Z O.O. Bielsko Biała, BIMEX BÖLLHOFF SP. Z O.O. Krzemienica,WIŚNIOWSKI SP. Z O.O. Wielogłowy, OKNO-POL SP. Z O.O. Kraków, GRUPA ASTRUM SP. Z O.O. Kraków, TARGI KIELCESP. Z O.O. Kielce, PRZEDSIĘBIORSTWO ROBÓT INŻYNIERYJNYCH SBL ŻELBET SP. Z O.O. Mikołów, COPAL SP. Z O.O. Trzcianka, DECORATUM SP. Z O.O. Poznań, GROBUD SP. Z O.O. Grodzisk Wlkp., ABOOK SP. Z O.O. Warszawa, STOLRADSP. Z O.O. Radom, VALCOMP SP. Z O.O. Warszawa

red. Łukasz Gąsior, oknonet.pl
źródło www.diamentyforbesa.pl 

EJOT Polska Sp. z o.o. Sp. k.
42-793 Ciasna 
ul. Jeżowska 9 
tel. 034 3510660
tel. 034 3520014
fax 034 3535410
e-mail: ejot@ejot.pl
http://www.ejot.pl
http://www.ejot.de
http://www.ejot.oknonet.pl

http://www.ejot.pl